csende

Aby motor běžel jako po másle!

Motorový olej je jedním životně důležitým prvkem pro motor, bez něj se neobejde jako lidské tělo bez krve, proto je zapotřebí se motorovému oleji řádně věnovat a dodržovat intervaly pro výměnu, které má každý výrobce motocyklů předepsaný.  

Dnešním trendem u nových motocyklů je používat syntetické oleje s delším intervalem výměny, který může být až 12 000 km. Při výměně oleje po takovémto intervalu ovšem olej získává černou barvu. Jak tedy může vypadat motor uvnitř? Možná se jednou přesvědčíte na vlastní oči. Doporučený interval pro výměnu se uvádí 6 000 km (u čtyřdobých skútrů 1 000 - 4 000 km) a spolu s olejem by se měl zároveň vyměnit i olejový filtr, který zachytává veškeré nečistoty. Bez výměny olejového filtru bude nový olej velmi rychle ztrácet svoji kvalitu a životnost. Po ujetí 1 000 km bude olej znehodnocený stejně jako po 6 000 km.

Do motocyklů používáme výhradně oleje pro tento účel určené, protože většina motocyklů má stejnou olejovou náplň jak pro motor, převodovku, tak pro spojku a bez různých aditiv by mohlo dojít k prokluzování spojky nebo nedostatečnému mazání. Oleje nejenom že mažou motor, ale i chladí, konzervují a čistí. U starších motocyklů se používá minerální olej, ale od roku 1988, kdy se začali vyvíjet rychlejší závodní Superbiky, se stal polosyntetický a syntetický olej nezbytnou součástí. Bikers Crown je vyhrádním dovozcem 100 % motocyklových olejů značky Ipone, které jsou vyvíjeny právě od roku 1985 výhradně pro motocyklové motory. Takovou historii má jen pár dalších značek olejů. V nabídce Ipone najdete oleje minerální, polosyntetické a plně syntetické, jak pro silniční, tak pro závodní účely. Jejich kvalita splňuje americké normy API a japonské normy JASO a jsou tak kvalitní, že jsou používány v některých závodních strojích MotoGP, kategorie Moto2. Ipone je dokonce partnerem v kategorii MotoGP RookiesCup. 

moto2Johann

Oleje Ipone jsou vyráběny ve speciálním složení i pro motokrosové závody, důkazem toho je partnerství společnosti Ipone v prvotřídní soutěži MXGP.

ipone MXGP logo

Prvním důležitým faktorem při výběru oleje je jeho viskozita, kterou ovlinňují 3 veličiny:

a) Vliv teploty na výběr viskozity

Výběr vhodné viskozity oleje závisí na jeho provozní teplotě. Čím je provozní teplota vyšší, tím vyšší musí být viskozita použitého oleje (jinak by došlo k neúměrnému ztenčení mazacího filmu a zhoršení mazání).

b) Vliv zatížení na výběr viskozity

Vhodná viskozita oleje závistí na zatížení oleje. Čím je zatížení vyšší, tím je vyžadována vyšší viskozita oleje (vyšší viskózní třída ).

c) Vliv rychlosti na výběr viskozity

Se vzrůstající rychlostí vzájemného pohybu mazaných ploch se olej dostává obtížněji do mazacího prostoru a je z něj rychleji vytlačován. Čím je vzájemná rychlost pohybujících se ploch vyšší, tím musí být viskozita použitého oleje nižší. Proto například vysokootáčkové motory a převodovky vyžadují oleje s nižší viskozitou než nízko otáčkové.

 graf

Doporučené viskózní třídy SAE (Society of Automotive Engineers, USA) motorových olejů podle vnějších teplot (°C)

W-Winter-pro zimní použití.

 

Dalším důležitým značením u motorových olejů je jejich výkonnostní třída dle evropské normy ACEA (Association des Constructeurs Européens d Automobiles). Například A1, B1. Pro zámořské API (American Petroleum Institut) jsou typické normy SM, SL, SJ.

Výrobci motocyklů požadují, aby olej použitý pro mazání motoru nebo převodů vyhovoval určité výkonnostní třídě definované v mezinárodních normě ACEA / API nebo výkonnostní třídě, kterou si výrobce sám definuje. U motocyklových olejů je důležitá norma JASO. Jedná se o japonskou normu, které stanoví, v jaké míře jsou v oleji přítomné přísady zlepšující tření - modifikátory tření. Ty zabraňují prokluzování spojky (nejpoužívanější MA-MA2, zřídka kdy MB).

Vysvětlení údajů na obalu:
ipone popis new

 

ipone 4

Ipone 10.4 4T 10W40 1L New
Olej pro 4taktní motory

Cena: 250,- Kč

Do eshopu

ipone 5

Ipone R4000RS 10W40 1L New
Olej pro 4taktní motory

Cena: 310,- Kč

Do eshopu

ipone 6

Ipone Pack Off-Road chain care
Sada na údržbu řetězu

Cena: 1.090,- Kč

Do eshopu

ipone 2

IPONE HELMET PACK
Sada na údržbu
helmy

Cena: 490,- Kč

Do eshopu

ipone 3

Ipone ATV Katana 4T 5W40 1L New
Olej pro čtyřtaktní
motory čtyřkolek - 1 L

Cena: 390,- Kč

Do eshopu

ipone 1

Ipone Katana off road 10W50 4L New
100% syntetický olej pro
4taktní motokrosové motory

Cena: 1.490,- Kč

Do eshopu

 

Kompletní nabídka ZDE

Autor: Marek Heteš, technik Bikers Crown

Pomáháme zvyšovat zážitek, komfort a bezpečnost při jízdě na motocyklu, od roku 2000

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem motocyklového oblečení, příslušenství, náhradních dílů a doplňků pro všechny typy motocyklů. Během 19 letého působení jsme se stali významným exportérem našich značek a výhradním importním distributorem více než 40 světových značek pro Českou republiku a Slovensko a oficiálním dealerem dalších 30 značek. Máme velkoobchodní distribuci v dealerské síti prodejen a servisů, vlastníme síť vlastních maloobchodních prodejen. Nabízíme profesionální a zodpovědný přístup ke všem našim zákazníkům, věrnostní program pro stávající zákazníky a profesionální e-shop se skladovým zbožím. 

U nás najdete VŠE PRO MOTORKÁŘE!

TOP značky v naší nabídce

Caberg
Premier
Shoei
Simpson
XRC
Nexx
Nitro
Spyke
Alpinestars
Macna
Trilobite
FOX
Acerbis
Five
Nazran
Forcefield
Ipone
Rusty Pistons
MX Agresive
Remus
Hyperpro
Bike-Lift
BC Battery Controller
Kriega
Shad
Pack´n go
Sparks
Answer
EVS
Protaper
Polisport
Accel
Falco
Exustar
Milwaukee
Koso
Kellermann
Ögon
Louis
Lethal Threat
ZanHeadger
Winker Lamps
Luma
Print
Emgo
Zeibe moto
Easybat
Ison
Alpine
Hot Topic
Thor
NGK
Champion
Nitro
Yuasa
Goldfren
Venhill
Xena
Moira
Brübeck
Healtech
Interphone
Steel
Motul
Muc-Off
Slime
Hiflo Filtro
Bike it
Lamax