Jak správně pečovat o motocyklový řetěz?
- Napsal(a) Ing. Pavel Teplý
- Zveřejněno v Aktuality
- Přečteno 20629 krát
- velikost písma zmenšit velikost písma zvětšit velikost písma
- Tisk
Jak je všeobecně známo, motocyklový řetěz zajišťuje přenos hnací síly od motoru ke kolu. Správně a dobře ošetřený řetěz má velký vliv na jízdní vlastnosti a výkon vašeho motocyklu. Jeho konstrukce ani funkce není nikterak složitá, proto si kvalitní péči o řetěz může každý motorkář zajistit sám. V následujícím stručném shrnutí se na řetězy a jejich funkci a údržbu podíváme trochu blíže a doporučíme ty nejvhodnější a hlavně ověřené přípravky na péči o řetěz z naší nabídky, které opravdu fungují!
Napnutí řetězu
Ke správné údržbě řetězu neodmyslitelně patří také jeho pravidelné napínání, které doporučujeme kontrolovat po každých cca 500 km. Řetězu neprospívá velké napnutí, neboť kromě samotného řetězu škodí řetězovým kolům i ložiskům. Příliš povolený řetěz zase hrozí sesmeknutím a třeba i následným pádem. Průhyb měříme na spodní části řetězu, zhruba uprostřed mezi oběmi řetězovými koly. Napínání se provádí pomocí napínacích šroubů, které jsou na konci kyvné vidlice. Obecně lze říci, že správně napnutý řetěz má prověšení mezi 2,5 až 3,5 cm, vždy je však třeba řídit se doporučením výrobce.
Čištění řetězu
Vyvarujte se použití jakýchkoliv rozpouštědel, ředidel apod., neboť tyto přípravky zničí těsnící kroužky! Ideální je použití čističe řetězu od stejného výrobce jako mazivo, a to z prostého důvodu. Každý výrobce zná nejlepší způsob, jak odmastit své vlastní mazivo a zároveň zajistí, že po vyprchání čističe nezůstávají na řetězu částice rozkládající nově nanesené mazivo. Po aplikování čističe alespoň 15 minut počkejte, aby mohla vyprchat všechna rozpouštědla. Pak teprve aplikujte mazivo.
Mazání řetězu
Řetězy, které viděli mazivo naposledy při výrobě, mají charakteristický zvuk. Při jízdě hučí a při pomalém popojíždění skřípou a pohvizdují. Extrémním opakem jsou černé mastné hroudy vznikající na řetězu, kdy majitel maže neustále a při každé příležitosti. Mazání by se mělo provádět speciálními přípravky určenými k mazání řetězů, před kterým je však řetěz potřeba nejprve důkladně očistit! Mazání ve spreji je nutné aplikovat ze zhora na válečky řetězu, kde je to nejdůležitější místo pro namazání. Mazání řetězu z boku má pouze antikorozní účinek.
Životnost a výměna řetězu
Ani důkladná a pečlivá údržba však neodvrátí okamžik, kdy je řetěz třeba vyměnit. Jak se to pozná? Vytahaný řetěz má nepravidelný průvěs a boční vůli v článcích, za jízdy může škubat, šustit a vrzat, na jeho článcích a válečcích se objevují viditelně zbroušené plošky, zpuchřelé kroužky propouštějí olej, v krajním případě mohou být i poškozené a popraskané válečky nebo dokonce destičky článků. S řetězem se navíc opotřebovávají i řetězová kolečka, která ke konci své životnosti mají mělké a řetězem nepravidelně vytvarované ozubení. Kolečka a řetěz mají na sebe navzájem zásadní vliv, proto se doporučuje vždy měnit najednou celou řetězovou sadu.
Ověřené přípravky pro péči o motocyklový řetěz z naší nabídky ↓
Nezapomeňte také, že u nás právě probíhají velké POSEZÓNNÍ VÝPRODEJE! Navštiv náš eshop a vybírej z široké nabídky zlevněného zboží. Máš jedinečnou šanci ušetřit opravdu hodně peněz.