Jak vyčistit motorkářské oblečení?

Stejně jako o vaši motorku, tak i o motoobleční je potřeba se starat a ideálně před zimou pořádně vyčistit. Oblečení na motorku se nejčastěji vyrábí z kůže nebo ze speciálních textilních materiálů s membránami a právě proto je nutné věnovat jeho čištění pozornost. Kvalitní údržba prodlouží jeho životnost, zachová vzhled i požadovanou funkčnost. 

Menší skvrny můžete vyčistit doma pomocí speciálních čisticích přípravků, které jsou určeny pro daný typ materiálů. Dejte si ale pozor na nevhodné přípravky, které rozpouštějí barvy, mohou způsobit ztvrdnutí kůže a ničí impregnační schopnosti oděvů.

Čištění textilního moto oblečení

Pokud to výrobce dovoluje, můžete ho prát v pračce, pokud ne, máte možnost ručního mytí ve vaně. Než se ale do praní pustíte, vždy prostudujte cedulky na oblečení nebo se informujte u výrobce. V pračce perte ideálně na 30 °C a na co nejšetrnější program bez ždímání, ale z vlastní zkušenosti doporučujeme mytí ruční. Často se potkáte s doporučením, abyste vynechali prací prášky a zvolili místo nich spíše tekuté čisticí prostředky na bázi mýdla. Vyjměte chrániče, oblečení namočte do teplé vody s pracím prostředkem a nechte ho asi půl hodiny odstát. Nepoužívejte žádná bělidla nebo jiné agresivní prací prostředky či aviváže. Ty by totiž mohly ucpat membrány, které se starají o odvětrávání. Silně znečištěná místa můžete vydrbat kartáčkem, houbičkou nebo je pořádně promnout v ruce. Oblečení nikdy neždímejte, raději ho nechte proschnout volně na dobře větraném místě. Moto oblečení v žádném případě nikdy nežehlete ani nedávejte do sušičky! Oblečení sušte při pokojové teplotě mimo dosah zdrojů tepla nebo přímého slunečního záření. Sušte na věšáku nebo ve vodorovné poloze na zemi. Po dokonalém uschnutí naneste impregnační prostředek určený speciálně na tento druh oděvu. Bez impregnace se neobejdete, pokud nechcete přijít o schopnost odpuzovat vodu. Impregnace většinou fungují na principu křemíkových nanočástic, které vytvoří na povrchu textilu ochrannou vrstvu, která bude kromě odpuzování vody chránit oblečení před nečistotami a hmyzem. Správnou údržbou prodloužíte životnost vašeho oblečení o několik let.

Čištění koženého moto oblečení

V případě, že vlastníte kožené oblečení na motorku - kombinézu, bundu, kalhoty či rukavice, řiďte se při čištění následujícím postupem. Nikdy nepoužívejte chemická čistidla a rozpouštědla, která slouží např. na úklid domácnosti. I když může být čistící účinek na první pohled dobrý, mohlo by dojít k nevratnému poškození materiálu. Například k rozpuštění barev nebo ztvrdnutí kůže. Kůže má tendenci do sebe nasakovat prach, hmyz a pot. Speciální přípravek na kůži naneste houbičkou nebo hadříkem na oděv a nechte zaschnout. Pro čištění koženého oblečení můžete použít vlažnou vodu a neparfemované mýdlo. Pomocí houbičky nanášejte pěnu především kolem švů a větracích otvorů, kde se špína usazuje nejrychleji. Následně dejte oblečení pořádně uschnout na sušák. Koženou bundu ani kombinézu nevěšte na ramínko, protože by se kůže mohla vytáhnout. Až budete mít oblečení dostatečně suché, ošetřete ho balzámem na kůži, ideální jsou přípravky s včelím voskem. Kožená bunda se chová podobně jako lidská kůže, když je suchá popraská, a to rozhodně není účel. Díky těmto přípravkům zůstane kůže pružná a chráněná před vlhkostí a další nečistotou.

Jak oblečení na moto uskladňovat?

Před uložením na zimu je potřeba nejprve vybrat správné místo ke skladování. Vždy ukládejte oděv zásadně suchý, protože jen tak se zabrání vzniku nepříjemných zatuchlých pachů nebo dokonce plísní. U kožených i textilních kombinéz a bund je žádoucí použít na uskladnění obal, který chrání čistý povrch před prachem, ale zároveň je prodyšný, takže vaše kombinéza/bunda může hezky větrat. Rukavice zavěste za poutka nebo na ramínko a všechno oblečení pak umístěte do místnosti se stálou, ne příliš vysokou teplotou. Také je lepší volné zavěšení než uzavřená skříň. 

Jestliže jste se řídili uvedenými postupy, čeká vás na jaře první vyjížďka bez nepříjmeného navlékání do ztvrdlého, zmenšeného, špinavého či zapáchajícího oblečení a budete si moci tak svoji první jízdu pořádně užít!

Níže vám doporučujeme kvalitní ověřené čistící a udržovací prostředky pro vaše moto oblečení, se kterými neuděláte chybu:

Rapide Waterproofspray 400 ml
Impregnace určená na všechny typy textilních materiálů

Cena: 327,- Kč

Do eshopu

Rapide Tech Wash 300 ml
Jemný prací prostředek nejvyšší kvality

Cena: 310,- Kč

Do eshopu

Rapide Waterproofspray 200 ml
Impregnace ve spreji

Cena: 244,- Kč

Do eshopu

Rapide Leathercream-greasse 150 ml
Ošetřující přípravek na černou kůži

Cena: 236,- Kč

Do eshopu

Rapide Leathercream greasse
Ošetřující přípravek na kůži

Cena: 199,- Kč

Do eshopu

Rapide Leatherwax bezbarvý 150 ml
Vosk na kůži

Cena: 261,- Kč

Do eshopu

Motul M3 Perfect Leather 0,25
Přípravek na ošetření kůže

Cena: 190,- Kč

Do eshopu

Unpass Leather kit
Sada na čištění a péči o kůži

Cena: 690,- Kč

Do eshopu

Autosol Leather Cleaner 75 ml
Pasta pečuje o přírodní i syntetickou kůže do hloubky

Cena: 160,- Kč

Do eshopu

Rapide Leather Wash 300 ml
Vysoce koncentrovaný prací prostředek

Cena: 339,- Kč

Do eshopu

Rapide Leather Dressing 250 ml
Čistící a ochranný prostředek na kůži

Cena: 373,- Kč

Do eshopu

Rapide Leatherwax bezbarvý 50 ml
Vosk na kůži

Cena: 124,- Kč

Do eshopu

Před návštěvou našich prodejen si zjistěte skladovou dostupnost na eshopu nebo na online zákaznické podpoře, kterou můžete kontaktovat každý všední den od 8.00 do 16.00 na telefonním čísle +420 800 313 333, online chatu na eshopu nebo pište kdykoliv na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Pomáháme zvyšovat zážitek, komfort a bezpečnost při jízdě na motocyklu, od roku 2000

Zabýváme se vývojem, výrobou a prodejem motocyklového oblečení, příslušenství, náhradních dílů a doplňků pro všechny typy motocyklů. Během 24 letého působení jsme se stali významným exportérem našich značek a výhradním importním distributorem více než 40 světových značek pro Českou republiku a Slovensko a oficiálním dealerem dalších 30 značek. Máme velkoobchodní distribuci v dealerské síti prodejen a servisů, vlastníme síť vlastních maloobchodních prodejen. Nabízíme profesionální a zodpovědný přístup ke všem našim zákazníkům, věrnostní program pro stávající zákazníky a profesionální e-shop se skladovým zbožím. 

U nás najdete VŠE PRO MOTORKÁŘE!

TOP značky v naší nabídce

Caberg
Shoei
AGV
Nexx
Bell
Shark
XRC
Dainese
Alpinestars
Macna
Trilobite
FOX
Acerbis
Five
Nazran
Forcefield
Rusty Pistons
Hyperpro
Bike-Lift
Acebikes
Kriega
Pack´n go
Sparks
100%
Accel
Falco
Exustar
Kellermann
Lethal Threat
ZanHeadger
Winker Lamps
Luma
Print
Emgo
Ison
Alpine
Thor
NGK
Champion
Yuasa
Goldfren
Brübeck
Carhartt
Nabajk
Interphone
Motul
Muc-Off
Hiflo Filtro
Bike it